tanio-buduj.pl

Poliwęglan komorowy to materiał z powodzeniem wykorzystywany

Poliwęglan komorowy to materiał z powodzeniem wykorzystywany

Poliwęglan komorowy to materiał z powodzeniem wykorzystywany w budownictwie. Z uwagi na swoją funkcjonalność, korzysta się z niego coraz to częściej, testując także jego nowe i bardziej rozbudowane zastosowania. O jego popularności decydują przede wszystkim zalety i pozytywne właściwości, dzięki którym jest w pewnym sensie materiałem wyjątkowym.

Zastosowanie poliwęglanu komorowego

Płyty z poliwęglanu komorowego na wymiar wykorzystuje się chociażby do budowy specjalnych naświetli dachowych, różnego rodzaju zadaszeń, a także daszków i okien przemysłowych. Nie są to jednak jego jedyne zastosowania. Oprócz nich materiał ten używany jest do przeszklenia dachów obiektów sportowych, przemysłowych i handlowych. Z jego pomocą tworzone są m.in. świetliki, zadaszenia przystanków, werand, ogrodów zimowych, balkonów, szklarni, basenów, jak również ściany działowe i podwieszane sufity. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest także bezpieczne wypełnienie nim drzwi i okien.

Właściwości i zalety poliwęglanu komorowego

Jak już wcześniej zostało wspomniane, poliwęglan wykorzystuje się w postaci płyt. Płyty te mają budowę ażurową, dzięki czemu są stosunkowo lekkie, przy czym zachowują jednocześnie mechaniczne właściwości tego surowca. Poliwęglan komorowy cechuje zatem dużo mniejsza podatność na uszkodzenia oraz na zmienne i szkodliwe warunki atmosferyczne. Oprócz tego posiadają również bardzo dobre parametry termoizolacyjne, co pozwala na utrzymywanie właściwej temperatury w miejscu ich stosowania. Wysoka przepuszczalność światła pozwala zaś na dobre doświetlanie budynków i pomieszczeń. Dodatkowo płyty poliwęglanu komorowego są zabezpieczane specjalną, wierzchnią warstwą zapobiegającą przedostawaniu się przez nie szkodliwych promieni UV. Po ukształtowaniu i dopasowaniu do konkretnej konstrukcji, poliwęglan zachowuje dużą sztywność, co wpływa także w dużym stopniu na wytrzymałość mechaniczną i odporność na wygięcia. Formowanie natomiast jest łatwe, zarówno na zimno, jak i na gorąco. Niezwykle ważną zaletą, o której warto wspomnieć jest też trwałość poliwęglanu komorowego. Płyty z poliwęglanu komorowego mogą trwale pracować w sporym zakresie temperatur, od -40 do nawet 120 stopni Celsjusza, z gwarancją niezawodności aż przez 10 lat. Co ważne, mogą one występować w wersjach specjalnych, np. ze specjalną powłoką zapobiegającą skrpalaniu, czy też ze wzmocnioną budową, odporną na gradobicia. Z uwagi na wszystkie te pozytywne właściwości i zalety, można śmiało stwierdzić, że komorowy poliwęglan jest materiałem niezwykle przydatnym i potrzebnym we współczesnym budownictwie.

Udostępnij: TwitterLinkedInFacebook

Polecane